top of page
Writer's pictureLana

Slavenka Drakulić - Kao da me nema

Dvoumite se pročitati nešto od domaćih autora? Vrijeme je da pobijemo svaku sumnju! Ovim romanom Slavenka Drakulić me oduševila i napravila jedan snažan preokret u mome životu. O čemu se radi? Krenimo :)


Općenito o knjizi

VBZ kaže: Roman Kao da me nema Slavenke Drakulić potresna je priča o masovnim silovanjima za vrijeme rata u Bosni. Dosad je objavljen u šesnaest zemalja, a nedavno je u irsko-švedsko-makedonskoj koprodukciji snimljen i igrani film.

Izdavač: Profil knjiga d.o.o

Jezik: Hrvatski

Godina izdanja: 2010

Broj stranica: 162


Recenzije i mišljenja:






Kao što vidimo, ovaj kratak roman sve je ostavio bez daha i ostavio vrijednu poruku. 🙂


O spisateljici

Slavenka Drakulić novinarka je i spisateljica rođena u Rijeci 1949. godine, a od 1990. naizmjenično živi i radi u Zagrebu, Beču, Stockholmu i Istri. Knjige piše i na hrvatskom i engleskom jeziku, a neke od njih ostale su zabilježene i prevedene na više od dvadeset jezika. Opća tema koja prevladava u njenim djelima svakodnevnica u socijalizmu, a krajem 1989. piše i o ratu. Knjiga Smrtni grijesi feminizma (1984.) jedan je od prvih priloga feminizmu u bivšoj Jugoslaviji, a nakon toga objavljuje još romane Hologrami straha (1988.) i Mramorna koža (1989.). Roman Kao da me nema (1999.) objavljen je na devet jezika, temelji se na dokumentarističkoj građi i bavi se temom silovanja žena koje su bile zatočene u logoru. U književnim djelima Slavenka Drakulić većinom je okrenuta ženskom tijelu, bolesti i traumi.

,,Nitko o strahu ne piše tako dobro kao Slavenka Drakulić. Dok čitamo njene bolesničke izvještaje, kao da se manje plašimo. A čovjek je, i to treba znati i priznati, ustvari majmun. Ono u čemu se prepoznaje, to mu se odmah u njegovoj mašti zbiva. Pa kad čita o nečijoj bolesti, čovjek zapravo čita o bolesnom sebi. Vrlo je sumnjiva njegova empatija. Je li to obuzet oko bolesnice u knjizi, ili u novinskom eseju, ili užasnut promatra sebe na njezinom mjestu, pa cvili i ište milost?'' - Miljenko Jergović, Slavenka Drakulić, kroničarka svih naših bolesti

Danas živi na relaciji Hrvatska – Švedska. Objavljuje članke, kolumne i političke komentare u domaćim i stranim novinama i časopisima, među kojima su The Nation, The New Republic, The New York Times Magazine, The New York Review of Books, Süddeutsche Zeitung, Internazionale, Dagens Nyheter, The Guardian, Neue Zürcher Zeitung i Eurozine.


Slavenka Drakulić, fotografija preuzeta s Fraktura

Kao da me nema

Moram priznati, ova knjiga se sasvim slučajno našla u mojim rukama. I DRAGO MI JE ZBOG TOGA. Nekako je Svemir imao prste u tome i sugerirao da bih trebala pročitati ovu knjiga baš zato što već dugo pokušavam čitati domaće autore. Slavenka me oborila i od sada ću definitivno religioznije čitati domaće autore.


Što reći o knjizi? Veoma je teško naći prave riječi, pravu rečenicu koja bi opisala ovaj roman.


Iako je kratak, rečeno je i više nego dovoljno. U romanu se spominje jedna od kontroverznijih tema današnjice - silovanja i zločini iz rata. Iako je rat daleko iza nas (ali isto tako jedan je vrlo aktualan:)), ovaj roman progovara o tome kako u ratu otkrivamo svoje pravo lice.


Roman prati glavnu ,,junakinju'' S. Veoma mi je interesantno i fascinantno u ovome romanu kako NEMA IMENA i već u tome detalju se nalazi jedna subliminalna poruka - imena žena u ratu i što se njima dogodilo je NEBITNO. Vjerujem da je autorica htjela pokazati koliko su te žene bile ,,zaboravljene'' i služile kao predmet za dosadu i iživljavanje.

,,Ali i mi, žrtve, ponašale smo se kao da drugačije ne možemo biti i tako sa zločincima činile zatvoren krug. Kao da smo postojale samo u okviru te sobe i logora. Kao da je vanjski svijet za nas potpuno iščeznuo, a u logorskom životu postalo je jedno jedino pravilo - preživjeti, preživjeti po svaku cijenu.'' - Kao da me nema, Slavenka Drakulić

Roman se čita vrlo fluidno, rečenice jednostavno teku. Nigdje nisam pronašla da je neki dio strašno nabijen emocijama jer je i to primarni cilj autorice - ona ne zahtijeva da u nama izazove empatiju, već samo želi iznijeti istinu kakvu ne želimo čuti i koja se često prešućuje.


Ja sam zaista, zaista oduševljena ovom autoricom i definitivno planiram pročitati još Holograme straha i Teoriju tuge. Od mene - svaka preporuka za autoricu i roman.🥰

Vaša L.

Linkovi preuzetih izvora:




1 pregled0 komentara

Nedavne objave

Prikaži sve

Comments


  • Instagram
bottom of page