Svi smo učili u školi čitaj više, dobro je za pamćenje, lakše ćeš upamtiti, čitaj što raznovrsnije, itd. No, nitko nam nije objasnio zašto je to tako. Mogu iz iskustva reći da je danas, kao učenik u školi, vrlo teško čitati jer te privlače oni sažeci s interneta koje jednostavno možeš pročitati i prema čemu možeš shvatiti o čemu se radi u knjizi i tako ,,uspješno'' obaviti svoju obavezu ,,čitanja'' lektire. Jasno nam je da je lektira često dosadna i nimalo zanimljiva (jedina zanimljiva lektira u školi mi je bila Zločin i kazna...). Ali zato postoje knjige za slobodno vrijeme. Uzmite neku u ruke i probajte. Probajte zbog ovih 10 razloga:
1. Poboljšavanje memorije
Prvo i naravno najviše očito, čitanje pospješuje našu memoriju, naš hard disk koji pohranjuje sve što vidi. Što više čitamo, to više jačamo svoju memoriju i sposobnost pamćenja informacija. Ovo je vrlo korisno za svakodnevni život jer tako informacije pamtimo brže, a i lakše ih se dosjećamo.
2. Proširivanje vokabulara
Jedan od benefita čitanja jest da što više čitamo, to nam više riječ ulazi u mozak čime postajemo elokventniji, služimo se s više riječi, proširujemo svoja znanja i vokabular o stvarima i nemamo samo dvije, tri riječi za neku pojavu, svojstvo, nego to sada možemo izreći na 101 način.
Također postoji nešto pod nazivom Matejev efekt koji su davnih 1960.-ih istraživali znastvenici u području čitanja. Matejev efekt se temelji i poistovjećuje s biblijskim stihom iz Matejeva evanđelja: ,,Jer onome tko ima bit će dano u izobilju; ali, onome tko nema, čak i ono što ima bit će uzeto.'' Njime se utvrđuje da tko radi i daje više, njemu će i dolaziti više.
U ovoj objavi navodi se: Researchers have found that students who read books regularly, beginning at a young age, gradually develop large vocabularies. And vocabulary size can influence many areas of your life, from scores on standardized tests to college admissions and job opportunities. Također mnogi od poslodavaca su se izjasnili da bi voljeli imati radnike s efektivnom komunikacijom, za što nam ni više ni manje treba raznolik vokabular.
3. Smanjenje stresa
Omiljeni način provođenja slobodnog vremena mi je uz knjigu i šalicu kave ili teretana. Dakle, moj način opuštanja uključuje čitanje. Oni koji čitaju u knjigama nalaze izlaz iz svakodnevnih problema i stresova i malo opuštaju mozak te odlaze u nepoznati svijet fiktivne realnosti.
Jedno istraživanje jest otkrilo da samo 6 minuta čitanja na dan pomaže pri reduciranju stresa. Veoma zanimljivo! Šest minuta! Pa što nam je to? To je samo 0.4% našeg vremena! Šest minuta će te sigurno pronaći u danu. Umjesto onog dosadnog tipkanja i skrolanja po društvenim mrežama, uzmite knjigu u ruke i pročitajte redak-dva. Da vas upozorim - NITKO nije stao na retku ili dva.😉
4. Unaprjeđivanje mentalnog zdravlja
Svi znamo da nam je danas mentalno zdravlje veoma narušeno. Nema li boljeg izlaza nego pročitati nešto inspirativno što će nam pomoći da postajemo uvjereniji u sebe i svoje sposobnosti, da više volimo život, ljude oko sebe... Dokazano je da se čitanjem self-help priručnika može pospješiti i spriječiti nastanak mentalnih poremećaja.
5. Bolji san
Ovo vam mogu reći i iskustva - umjesto da gledate u ekran 30 minuta prije spavanja, pročitajte nešto. Ustanovila sam da kada prije spavanja čitam nešto barem 10 minuta, san mi je bolji, lakše, dublje i neometano spavam. Naročito preporučam čitati neki sočan roman jer snovi su onda puno zanimljiviji.😏 Naravno, tko voli horore, zašto ne... samo vam onda san može biti itekako ometan.😃
6. Empatičnost
Čitanjem možemo bolje razumjeti ljude i izražavati empatiju. Kako se u ovome članku navodi: ,,Emocionalno pobuđeni čitatelj uživljava se u fiktivni svijet kao da je stvaran i osjećaji mu postaju stvarni, on razumijeva emocije likova i ‘ulaskom u njihove cipele’ dolazi do porasta uživljavanja.'' Te emocije i saznanja onda možemo preslikati i u stvarni život i upotrijebiti i iskoristiti ih kada trebamo i možemo pomoći drugima. Kada razmišljamo o načinima na koji su se likovi u knjizi odnosili prema drugim likovima, učimo kritički razmišljati i stavljati se u pozicije druge strane što nam opet donosi pozitivne strane za primjenu svega toga u stvarnome životu.
7. Zabava
Je li vam se ikada dogodilo da neku knjigu niste mogli ispustiti iz ruke? Meni se jest i znam da sam knjige od 600 stranica pročitala u samo 2 dana jer jednostavno nisam mogla prestati čitati - bingeala sam nad njome.
Knjige predstavljaju zaista jedan odličan oblik zabave i razonode koji možemo svakodnevno prakticirati, no možemo i imati određeni dan za čitanje, npr. 1 sat svaki vikend. 😁
8. Znanje
Jedna vrlo očita stvar - u knjigama se nalazi znanje. Knjige nam uvijek mogu poslužiti da nešto novo naučimo i saznamo. Čitajući raznovrsne sadržaje knjiga i različite žanrove, uviđamo ono što nam se sviđa, o čemu bismo htjeli više istraživati i učiti.
9. Bolji fokus
Čitanjem si možemo pomoći da opet uspostavimo fokus nad nečim. Danas, u vrijeme tehnologije, za sve probleme, razonodu, brige, uzimamo mobitel u ruke i gledamo... u što? Ako bismo umjesto tog vremena ,,dosade'' uzeli knjigu u ruke i čitali 10-30 minuta bez pogleda na mobitel i drugih distrakcija, to bi bilo jako dobro iskorišteno vrijeme za nas i naš fokus.
10. Duži život
Najbolje za kraj! Jedno od istraživanja pokazalo je da ljudi koji čitaju žive oko dvije godine duže nego li oni koji ne čitaju. Gdje vam je bolje motivacije za čitanje ako ne ove?! Ako želite više ovakvih istraživanja, evo nekih od linkova: https://doi.org/10.1016/j.socscimed.2016.07.014.
Nadam se da vam je ova objava bila zanimljiva i edukativna. Jeste li znali tolike benefite čitanja? Koje ste prednosti i iskusili? Podijelite svoja iskustva u komentarima ili na instagram profilu! Do sljedeće objave,
Vaša L.
Literatura:
Comments